Artysta, urodzony w Legnicy w 1976 roku. Malarstwem zajmuje się od 1991 roku. W połowie lat 90-tych odkrywa surrealizm, oraz twórczość Dalego. W 1998 roku, pod wpływem wystawy Wojciecha Siudmaka w legnickim Muzeum Miedzi, jak i spotkaniem z samym artystą, postanawia poświęcić się pracy w takich kierunkach jak nadrealizm, czy realizm fantastyczny.
W tym samym roku rozpoczyna naukę w Głogowskim Studium Sztuk Plastycznych, gdzie poznaje znanego głogowskiego malarza i poetę Telemacha Pilitsidisa. Pod jego kierunkiem zdaje dyplom z malarstwa w 2001 roku.
Jarosław Jaśnikowski stworzył własną alternatywną rzeczywistość. Poddał ją zupełnie odmiennym prawom fizyki, kpiąc sobie z grawitacji, czy z właściwości materii. Choć w wielu miejscach jego „Światy Alternatywne” przypominają te, z którymi spotykamy się na co dzień, to jednak bardzo szybko spostrzegamy, że to pozorne podobieństwo stanowi zaledwie filar, na którym artysta buduje swój własny, osnuty mroczną tajemnicą świat. Malarstwo Jaśnikowskiego charakteryzuje się również zamiłowaniem autora do wszelkiego rodzaju fantastycznych pojazdów, machin, jak i również miłością do gotyku. Obecnie Jarosław Jaśnikowski jest jednym z czołowych twórców realizmu magicznego w Polsce, oraz głównym przedstawicielem polskiego steampunku w malarstwie. Jaśnikowski ma na swoim koncie ponad trzydzieści wystaw indywidualnych, między innymi w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, czy w Muzeum Miedzi w Legnicy. Jego prace są w kolekcjach na całym świecie.